Přelet nad kukaččím hnízdem

Wasserman Dale

CD MP3

Přelet nad kukaččím hnízdem
Žánr:Beletrie
Datum vydání:27.10.2022
EAN:8590236116320
Dostupnost:skladem, můžete mít již 6.12.

Cena pro e-shop

369 Kč vč. DPH  

Dostupné v kamenných prodejnách k okamžitému vyzvednutí

Multiland Brno0 ks
Multiland Hradec Králové0 ks
Multiland Liberec0 ks
Multiland Ostrava0 ks
Multiland Pardubice1 ks
Multiland Praha3 ks

Popis

Před šedesáti lety vyšel poprvé román Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Příběh o zneužití moci, manipulaci s vědomím lidí, o strachu a touze člověka vzdorovat nátlaku, o léčení vlastních komplexů týráním slabších proslavil film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem.
Českou rozhlasovou adaptaci uvedla v premiéře stanice Vltava v červnu 2022.

Do Ústavu pro duševně choré se přichází léčit svérázný Randle Patrick McMurphy, který
svou nespoutanou energií strhne všechny pacienty, a naruší tak zaběhlý řád a rigidní systém,
v jehož čele stojí vrchní sestra Ratchedová. Příběh, který proslavil oscarový snímek Miloše
Formana s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, získal svou rozhlasovou podobu poprvé.

Předlohou známého filmu i divadelního scénáře Přelet nad kukaččím hnízdem je román amerického spisovatele Kena Keseyho z roku 1962, který čeští čtenáři znají pod názvem Vyhoďme ho z kola ven. Divadelní hru Přelet nad kukaččím hnízdem napsal na motivy knihy Dale Wasserman. Autorkou rozhlasové adaptace je Petra Lásková, autorem překladu Luděk Kárl.

Vypravěčem v knize je indián Bromden, jenž si jako jeden z mála uvědomuje rozsah moci a nesprávnost počínání vrchní sestry. Aby sám sebe ochránil, předstírá, že je hluchoněmý. V jeho vyprávění se mísí halucinace, představy a vzpomínky na dětství i změnu v zaběhlém rutinním řádu po příchodu nového pacienta. Divadelní, filmové i rozhlasové zpracování však staví do středu právě McMurphyho, člověka, jenž vybočuje z většinové společnosti a následně čelí jejímu útlaku.

„McMurphy je trochu grázl a výtržník, ale zároveň sympaťák, který se snaží vymezit proti systému, do něhož se dobrovolně dostal, a zpočátku si neuvědomuje, jak to může být
nebezpečné,” vysvětluje režisér Aleš Vrzák. „Ve hře se dostáváme do mikrosvěta psychiatrické léčebny, v němž má někdo moc naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy. Když to celé zvětšíme do světových rozměrů, běhá z toho mráz po zádech. Přelet nad kukaččím hnízdem je o svobodě člověka.”

Aleš Vrzák do ústřední role excentrického McMurphyho, jenž se odmítá podřídit nesmyslným pravidlům a autoritám, obsadil Jiřího Vyorálka. Vrchní sestru ztělesňující systém zavedených stereotypů, nařízení, moci a kontroly ztvárnila Helena Dvořáková. Indiána Bromdena, jemuž se díky McMurphymu podaří vyrůst, hraje Pavel Šimčík. Role dalších pacientů z léčebny si rozdělili Ondřej Rychlý, Radek Holub a Filip Kaňkovský. Rozhlasové zpracování se ještě více soustřeďuje na fungování malé skupiny v uzavřeném prostoru, které nedovoluje jedinečnost.

OSOBY A OBSAZENÍ:
Patrick McMurphy - JIŘÍ VYORÁLEK
vrchní sestra Ratchedová - HELENA DVOŘÁKOVÁ
náčelník Bromden - PAVEL ŠIMČÍK
Billy Bibbit - ONDŘEJ RYCHLÝ
Dale Harding - RADEK HOLUB
Cheswick - FILIP KAŇKOVSKÝ
Dr. Spivey - LUBOŠ VESELÝ
ošetřovatel Williams - TOMÁŠ DASTLÍK
Candy Starrová - TEREZA DOČKALOVÁ
sportovní komentátor z TV - DAVID NYČ
dětské hlasy - členové Dismanova rozhlasového dětského souboru

Celkový čas 85:33 minut

Interpret

Vyorálek Jiří, Dvořáková Helena