Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny

Prokop Bernard Josef

CD MP3

Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny
Žánr:Historické, dějiny, Česká literatura
Datum vydání:30.3.2020
EAN:8594169483306
Dostupnost:poslední kusy skladem, můžete mít již zítra

Cena pro e-shop

329 Kč vč. DPH   Běžná cena
369 Kč

Popis

„Někdy je těžší přijmout něco, oč jsme neusilovali a po čem jsme ani trochu netoužili nežli dojít k vysněným metám. Poněvadž možná o to větší cítíme napětí a nejistotu, zda dostojíme závazkům, které do nás vkládají jiní.”

Barvitý portrét jediné ženy na habsburském i českém trůně se zaměřuje nejen na státnické působení Marie Terezie v roli císařovny Svaté říše římské v letech 1740-1768, ale líčí i její soukromé záliby a vrtochy, obavy či frustrace.
Zkušený popularizátor sleduje její vztah k Čechům, k nimž složitě hledala cestu za pomoci rádců, diplomatů a vojevůdců, připomíná pandemii neštovic na vídeňském dvoře, jíž podlehlo několik jejich nejdražších, a zejména zkoumá vliv klíčových mužů jejího života. Otec Karel VI. bujné dívce zajistil naprosto nevídané postavení a donutil ji urychleně dospět, kdežto vášnivý choť František Štěpán Lotrinský od manželky i od četného potomstva stále utíkal mimo palác Hofburg. Věčný pruský rival Fridrich II. s Marií Terezií válčil o Slezsko a její styl vládnutí posléze rázně odmítl její osvícený syn a následník Josef II. Majestát vlivné dámy osmnáctého století nás však přitahuje dosud - a inspiroval už Josepha Haydna, jehož 48. symfonie složená na její počest toto rokokové drama rámuje.

Interpret

Maciuchová Hana, Brousek Otaka