Tajný deník čínské císařovny

Fabricius Johan

CD MP3

Tajný deník čínské císařovny
Žánr:Beletrie
Datum vydání:19.10.2018
EAN:8590236099524
Dostupnost:skladem do 10 ks, můžete mít již zítra

Cena pro e-shop

299 Kč vč. DPH  

Dostupné v kamenných prodejnách k okamžitému vyzvednutí

Multiland Brno0 ks
Multiland Hradec Králové0 ks
Multiland Liberec0 ks
Multiland Ostrava0 ks
Multiland Pardubice0 ks
Multiland Praha3 ks

Popis

„... Mé přání, aby mé paměti zůstaly utajeny před očima budoucích pokolení, nepramení snad ze strachu, že by mohly narušit obraz, jaký si o mně udělali moji poddaní. Čínský lid, znalý nedokonalosti lidské povahy, mi již dávno ze srdce odpustil všechny chyby, vyplývající z lidské slabosti. Ba šla bych ještě dále; moje nedostatky mne naopak tomuto lidu přiblížily. Vzbuzovala jsem úctu, protože jsem v hodinách krizí a nebezpečí bývala silnější než muži kolem mne; protože jsem dokázala dělat rychlá a dalekosáhlá rozhodnutí, zatímco oni váhali nebo ztráceli hlavu. A nyní je to moje stáří, co je dojímá...”

Těmito slovy se začíná kniha Tajný deník čínské císařovny, kterou v roce 1968 napsal nizozemský spisovatel a novinář Johan Fabricius (1899-1981). Autor, který se celý život věnoval historickým tématům, se tentokrát inspiroval životním příběhem císařovny vdovy Cch'-si (1835 - 1908).
Tato vládkyně říše středu se zpočátku stala konkubínou mladého císaře Sien-fenga a dlouhodobě se jí dařilo odolávat dvorním intrikám, kterým se postavila vlastní inteligencí a schopnostmi. Vládla neformálně i v době panování svého syna Caj-čchuna. Ne nadarmo ji provázela pověstí kruté vládkyně a bezskrupulózní intrikánky, příběh jejího „tajného deníku” ji však ukazuje citlivěji a s pochopením.

Kniha nizozemského spisovatele se v Československu stala hitem; všechna vydání vyšla v celkovém počtu tři čtvrtě miliónu výtisků. Není divu, že byla v roce 1993 natočena rozhlasová četba na pokračování v režii Michala Pavlíka a v úpravě Anny Kareninové.

Herečka Jaroslava Adamová se stala přesvědčivou interpretkou Fabriciova textu. Její císařovna, lidem zvaná „starý Buddha”, je pevná a nesmiřitelná, inteligentní a vtipná, zároveň však dojemná a citlivá ve svém osamění vládkyně.

Krácená audiokniha

Interpret

Adamová Jaroslava

Seznam skladeb / tracklist

Tajný deník čínské císařovny (Wij Tz'e Hsi, Keizerin van China)
Část 1
Část 2
Část 3
Část 4
Část 5
Část 6
Část 7
Část 8