Hašek Jaroslav: Povídky o zvířatech

Dyk Vojtěch

CD

Hašek Jaroslav: Povídky o zvířatech
Datum vydání:12.4.2013
EAN:099925617622
Dostupnost:skladem, můžete mít již 13.12.

Cena pro e-shop

107 Kč vč. DPH   Původní cena
179 Kč

Popis

Humorista Jaroslav Hašek měl zvířata rád od malička. Už v domácnosti jeho matky se všichni museli podřídit panovačným choutkám jejich kocoura Bobeše, z něhož se postupně vyvinul tyran, ovládající celou rodinu.

To však Jaroslav netušil, že se v dospělém věku stane znalcem různých druhů psů - kynologem, a že „svět zvířat” se stane jeho profesí. Jako literát - humorista totiž nenašel zaměstnání (redakce se bály jeho štiplavého humoru) - a proto vstoupil do časopisu Svět zvířat, jehož redakce i zvěřinec jsou umístěny v Košířích. Jsa nyní redaktorem „odborného listu” musel se naučil „pomlouvat zvířata”, totiž shánět poznatky a detaily o jejich vlastnostech, aby uspokojil zájem čtenářů. V prvním „zvířecím fejetonu”, otištěném v tomto časopise, nazvaném příznačně O jednom hrozném psu, vytvořil portrét psa-tuláka, který byl navenek „tak ošklivý” - až byl krásný. Po zákonu uměleckého obrazu vyjádřil zde vlastní ideál tuláka, bohéma a satirika.

V redakci Světa zvířat získal nový redaktor obrovskou zkušenost. Naučil se pracovat s prameny a příručkami - Brehmův Život zvířat bylmu každodenní zoologickou příručkou. Psal o všem možném - o opicích psohlavých paviánech, o žralocích u Messiny, o afrických ptácích a jiných zajímavostech ze života zvířat. Jenže nic netrvávěčně. Po čase, když jeho prameny začaly vysychat, začal objevovat nové, neznámé rysy a vlastnosti - a když ani to nedostačovalo - začal si prostě „neznámé” tvory vymýšlet. S gustemmystifikátora psal o prahorní bleše inženýra Kúna, o ještěrech a ptácích třetihor, dokonce si dovolil přejmenovat sojku na nový druh ptáka „ořešníka” - protože prý sedává na ořechu - apodobně.

Odběratelé a odborníci -zoologové se pochopitelně dotazovali, psali a stěžovali si majiteli listu - a Hašek dostal „padáka”. Ten se však nevzdal. Rozhodl se pro samostatné podnikání. Na jméno své ženy, která neměla o jeho plánech ani tušení - založí si vlastní obchod se zvířaty. - čili tzv. Kynologický ústav

A začal podnikat. V časopise Svět zvířati jinde nalezneme řadu inzerátů, v nichž Hašek oznamuje, že zakoupí různé druhy psů, které umístí ve vlastním zvěřinci. Jak sehnat dostatečné množství exemplářů, nemáte-li peníze, abyste je mohl zakoupit? Hašek si věděl rady. Najal sluhu Čížka, košířského občana, který nejen že dovedl psy, dovedl je také opatřit. Na svých potulkách Prahou odlákával chovatelům jejich miláčky a sbíral některé zatoulané „exempláře”, které pak uzavřel v Haškově košířském obchodu. Jak se o tom dočtete ve Švejkovi.

Seznam skladeb / tracklist

Můj obchod se psy
Pejsku můj
Má drahá přítelkyně Julča
Je to kůň, je to vůl, je to kráva