Fabricius Johan: Tajný deník čínské císařovny - MP3-CD

Fabricius, Johan

CD MP3

Datum vydání:19.10.2018
EAN:8590236099524
Dostupnost:na objednání obvykle do 10 dní, na prodejnách k vyzvednutí ihned

Cena s DPH

299 Kč
ks

Dostupné v kamenných prodejnách k okamžitému vyzvednutí

Multiland Brno1 ks
Multiland Hradec Králové0 ks
Multiland Liberec0 ks
Multiland Ostrava0 ks
Multiland Pardubice0 ks
Multiland Ústí nad Labem0 ks
Fabricius Johan: Tajný deník čínské císařovny - MP3-CD

Popis

„... Mé přání, aby mé paměti zůstaly utajeny před očima budoucích pokolení, nepramení snad ze strachu, že by mohly narušit obraz, jaký si o mně udělali moji poddaní. Čínský lid, znalý nedokonalosti lidské povahy, mi již dávno ze srdce odpustil všechny chyby, vyplývající z lidské slabosti. Ba šla bych ještě dále; moje nedostatky mne naopak tomuto lidu přiblížily. Vzbuzovala jsem úctu, protože jsem v hodinách krizí a nebezpečí bývala silnější než muži kolem mne; protože jsem dokázala dělat rychlá a dalekosáhlá rozhodnutí, zatímco oni váhali nebo ztráceli hlavu. A nyní je to moje stáří, co je dojímá...”

Těmito slovy se začíná kniha Tajný deník čínské císařovny, kterou v roce 1968 napsal nizozemský spisovatel a novinář Johan Fabricius (1899-1981). Autor, který se celý život věnoval historickým tématům, se tentokrát inspiroval životním příběhem císařovny vdovy Cch'-si (1835 - 1908).
Tato vládkyně říše středu se zpočátku stala konkubínou mladého císaře Sien-fenga a dlouhodobě se jí dařilo odolávat dvorním intrikám, kterým se postavila vlastní inteligencí a schopnostmi. Vládla neformálně i v době panování svého syna Caj-čchuna. Ne nadarmo ji provázela pověstí kruté vládkyně a bezskrupulózní intrikánky, příběh jejího „tajného deníku” ji však ukazuje citlivěji a s pochopením.

Kniha nizozemského spisovatele se v Československu stala hitem; všechna vydání vyšla v celkovém počtu tři čtvrtě miliónu výtisků. Není divu, že byla v roce 1993 natočena rozhlasová četba na pokračování v režii Michala Pavlíka a v úpravě Anny Kareninové.

Herečka Jaroslava Adamová se stala přesvědčivou interpretkou Fabriciova textu. Její císařovna, lidem zvaná „starý Buddha”, je pevná a nesmiřitelná, inteligentní a vtipná, zároveň však dojemná a citlivá ve svém osamění vládkyně.

Krácená audiokniha

Interpret

Adamová Jaroslava

Seznam skladeb / tracklist

Tajný deník čínské císařovny (Wij Tz'e Hsi, Keizerin van China)
Část 1
Část 2
Část 3
Část 4
Část 5
Část 6
Část 7
Část 8