Hašek Jaroslav: Povídky o zvířatech - CD

Dyk Vojtěch

CD

Hašek Jaroslav: Povídky o zvířatech - CD
Datum vydání:12.4.2013
EAN:099925617622
Dostupnost:skladem, můžete mít již 4.4.

Cena pro e-shop

179 Kč vč. DPH   Běžná cena
199 Kč

Dostupné v kamenných prodejnách k okamžitému vyzvednutí

Multiland Brno1 ks
Multiland Hradec Králové0 ks
Multiland Liberec0 ks
Multiland Ostrava0 ks
Multiland Pardubice1 ks
Multiland Ústí nad Labem0 ks

Popis

Humorista Jaroslav Hašek měl zvířata rád od malička. Už v domácnosti jeho matky se všichni museli podřídit panovačným choutkám jejich kocoura Bobeše, z něhož se postupně vyvinul tyran, ovládající celou rodinu.

To však Jaroslav netušil, že se v dospělém věku stane znalcem různých druhů psů - kynologem, a že „svět zvířat” se stane jeho profesí. Jako literát - humorista totiž nenašel zaměstnání (redakce se bály jeho štiplavého humoru) - a proto vstoupil do časopisu Svět zvířat, jehož redakce i zvěřinec jsou umístěny v Košířích. Jsa nyní redaktorem „odborného listu” musel se naučil „pomlouvat zvířata”, totiž shánět poznatky a detaily o jejich vlastnostech, aby uspokojil zájem čtenářů. V prvním „zvířecím fejetonu”, otištěném v tomto časopise, nazvaném příznačně O jednom hrozném psu, vytvořil portrét psa-tuláka, který byl navenek „tak ošklivý” - až byl krásný. Po zákonu uměleckého obrazu vyjádřil zde vlastní ideál tuláka, bohéma a satirika.

V redakci Světa zvířat získal nový redaktor obrovskou zkušenost. Naučil se pracovat s prameny a příručkami - Brehmův Život zvířat bylmu každodenní zoologickou příručkou. Psal o všem možném - o opicích psohlavých paviánech, o žralocích u Messiny, o afrických ptácích a jiných zajímavostech ze života zvířat. Jenže nic netrvávěčně. Po čase, když jeho prameny začaly vysychat, začal objevovat nové, neznámé rysy a vlastnosti - a když ani to nedostačovalo - začal si prostě „neznámé” tvory vymýšlet. S gustemmystifikátora psal o prahorní bleše inženýra Kúna, o ještěrech a ptácích třetihor, dokonce si dovolil přejmenovat sojku na nový druh ptáka „ořešníka” - protože prý sedává na ořechu - apodobně.

Odběratelé a odborníci -zoologové se pochopitelně dotazovali, psali a stěžovali si majiteli listu - a Hašek dostal „padáka”. Ten se však nevzdal. Rozhodl se pro samostatné podnikání. Na jméno své ženy, která neměla o jeho plánech ani tušení - založí si vlastní obchod se zvířaty. - čili tzv. Kynologický ústav

A začal podnikat. V časopise Svět zvířati jinde nalezneme řadu inzerátů, v nichž Hašek oznamuje, že zakoupí různé druhy psů, které umístí ve vlastním zvěřinci. Jak sehnat dostatečné množství exemplářů, nemáte-li peníze, abyste je mohl zakoupit? Hašek si věděl rady. Najal sluhu Čížka, košířského občana, který nejen že dovedl psy, dovedl je také opatřit. Na svých potulkách Prahou odlákával chovatelům jejich miláčky a sbíral některé zatoulané „exempláře”, které pak uzavřel v Haškově košířském obchodu. Jak se o tom dočtete ve Švejkovi.

Seznam skladeb / tracklist

Můj obchod se psy
Pejsku můj
Má drahá přítelkyně Julča
Je to kůň, je to vůl, je to kráva