Mariánská muzika - CD

Blažíková Hana, Collegium Marianum

CD

Mariánská muzika - CD
Žánr:Česká a slovenská tvorba, Klasická
Datum vydání:23.9.2022
EAN:099925431723
Dostupnost:skladem, můžete mít již 29.9.

Cena s DPH

369 Kč

Dostupné v kamenných prodejnách k okamžitému vyzvednutí

Multiland Brno4 ks
Multiland Hradec Králové1 ks
Multiland Liberec1 ks
Multiland Ostrava0 ks
Multiland Pardubice1 ks
Multiland Ústí nad Labem1 ks

Popis

Adam Václav Michna z Otradovic (ca 1600-1676) - Česká mariánská muzika (1647) - výběr z písní. Alessandro Grandi (1586-1630) - Ave maris stella. Heinrich Ignaz Franz Biber (1644-1704) - Sonáta č. 1 d moll „Annuntiatio” (Rosenkranzsonaten). Vincenzo Albrici (1631-1687) - Sonata a due violini é basso continuo. Samuel Capricornus (1628-1665) - Sonáta č. 4 (Taffel-Lust Musik). Giovanni Girolamo Kapsperger (ca 1580-1651) - Canzone prima (Libro quarto d'intavolatura di chitarone).

Hana Blažíková - soprán, harfa. Collegium Marianum: Jana Semerádová - flétny, umělecká vedoucí, Lenka Torgersen - barokní housle, Vojtěch Semerád - barokní housle a viola, Hana Fleková - viola da gamba, Kateřina Ghannudi - trojřadá barokní harfa, Ján Prievozník - violone, Jan Krejča - teorba, Filip Hrubý - varhanní pozitiv.

Kdybychom se dokázali přenést v čase o čtyři staletí zpět a prošli se pražskými ulicemi, z leckterého měšťanského domu, šlechtického paláce i chrámového kůru bychom patrně zaslechli některou z půvabných a neodolatelně chytlavých písní Adama Václava Michny, jednoho z největších českých barokních básníků. Jeho vánoční písně v českých kostelích zcela zlidověly. Méně známá Česká mariánská muzika nás vtahuje do světa okouzlující poetiky písní opěvujících Matku boží, jež tvoří výrazný proud v české tvorbě 17. století. Pomyslný kontrapunkt k písním na nahrávce přináší skladby Alessandra Grandiho, Vincenza Albriciho, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Samuela Capricorna. Také tito skladatelé byli často spojeni s jezuitským řádem a čerpali inspiraci z jeho spirituality. I jejich životy a tvorba byly provázány se zeměmi Koruny české a jejich hudba se zde provozovala. Zdánlivě jednoduché písně se v celé své hloubce a kráse rozvinou až v rukou výjimečných interpretů. Nahrávky se ujali hudebníci mezinárodního věhlasu, kteří své kvality mnohokrát prokázali na „vysokém” repertoáru Zelenky či Bacha - sopranistka Hana Blažíková a soubor Collegium Marianum. Michnu mohlo stěží potkat něco lepšího. Česká mariánská muzika - dosud přehlížený půvab a nádhera písní ze 17. století

Autor

Michna Adam Václav